Czym są naturalne kamienie szlachetne?
Naturalne kamienie szlachetne to takie, które powstają samorodnie w naturze bez ingerencji człowieka.
Są minerałami, które formowały się przez tysiące lat w trzech rodzajach skał (magmowe, osadowe i metamorficzne). Mają ściśle określony skład chemiczny i właściwości fizyczne.
Występują bardzo rzadko, w określonych miejscach na świecie i są trudne do wydobycia, dlatego są znacznie droższe od swoich syntetycznych odpowiedników.
Naturalne kamienie szlachetne, które zostały poddane obróbce w celu wzmocnienia ich koloru czy przejrzystości, nazywane są ulepszonymi lub poddanymi obróbce kamieniami szlachetnymi. Poddane obróbce kamienie szlachetne mogą być również nazywane prawdziwymi kamieniami szlachetnymi.
Ten termin ma na celu pokazanie, że kamień został poddany pewnym zabiegom ale nadal powstał w naturze.
Czym są kamienie syntetyczne?
Syntetyczne kamienie szlachetne –to takie które są wytworzone przez człowieka w laboratoriach. Są identyczne ze swoimi naturalnymi odpowiednikami pod względem struktury krystalicznej, składu chemicznego, wyglądu i właściwości fizycznych. Różnica między naturalnymi i syntetycznymi kamieniami szlachetnymi polega na tym, że te drugie są hodowane przy pomocy człowieka w kontrolowanych środowiskach i osiągają niższe ceny ze względu na ich szeroką dostępność.
Ze względu na ich wzrost w kontrolowanym środowisku, syntetyczne kamienie szlachetne zazwyczaj mają mniej inkluzji lub bardziej żywe kolory niż naturalne kamienie szlachetne. Jednak w zależności od procesu wzrostu, kamienie stworzone w laboratorium mogą mieć takie same inkluzje i skazy, jakie występują w kamieniach naturalnych, co sprawia, że bardzo trudno je odróżnić od ich naturalnych odpowiedników. Różnicę pomiędzy kamieniami naturalnymi a syntetycznymi może dostrzec jedynie wprawne oko specjalisty uzbrojonego w lupę lub mikroskop. A niekiedy nawet w ten sposób nie otrzymamy w 100% wiarygodnej opinii.
Czym są imitacje kamieni szlachetnych?
Imitacje kamieni szlachetnych różnią się od kamieni syntetycznych tym, że nie mają swojego odpowiednika w naturze. Doskonałym przykładem jest cyrkonia lub moissanit. Przypominają one drogocenne kamienie, kwalifikują się również do grupy kamieni jubilerskich. Niemniej jednak ich skład chemiczny oraz właściwości fizyczne są zupełnie inne.
Kamienie Sztuczne
Istnieje również grupa imitacji, które nie są nawet kamieniami szlachetnymi. Są one określane jako podróbki i są zwykle wykonane z plastiku, szkła, rodu i barwników. Podróbki kamieni szlachetnych są produkowane masowo.